Хабарай түрүүшын үдэр Буряадай гүрэнэй ехэ һургуулида һурагшадай, оюутадай болон ехэ зоной дунда уран зохёолшо, уран зурааша, багша Ким Цыденовэй нэрэмжэтэ мүрысөөнүүд үнгэрбэ гэжэ мэдээсээ һэмди. Мүнөө таанарай анхаралда наадан-мүрысөөнэй дүнгүүд үгтэнэ.
УЯНГЫН ШҮРЭ
5-8-дахи ангинуудай һурагшадай дунда:
1-дэхи һуури – Рыгзыма Дылыкова, Захааминай Санагын дунда һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Т. Х. Мархаева
2-дохи һуури – Туяна Принглаева, Яруунын Эгэтын-Адагай һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Ц. Б. Доржиева
3-дахи һуури – Баясана Жанчипова, Загарайн Асагадай интернат һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Дондукова О. Ц.
Энэл һургуулиин Соёлма Сономдоржиева Урмашуулгын дипломдо хүртөө.
9-11-дэхи ангинуудай һурагшадай дунда:
1-дэхи һуури – Алина Бадмаева, Баргажанай Уланай һургуули, багшань Г. С. Монголова
2-дохи һуури – Мүнхэ Будаев
3-дахи һуури – Сарюна Дашиева
Урмашуулгын дипломдо Цыдып Сультимов хүртөө. Эдэ гурбан һурагшад Хэжэнгын, багшань Д. А. Будаева.
Оюутадай дунда:
1-дэхи һуури – Элбэг Зандраев, П. И. Чайковскиин нэрэмжэтэ уралигай һургуули
2-дохи һуури – Баиров Базар-Гүрэ, Буряадай Ехэ һургуули
3-дахи һуури – Гэрэлма Гармаева, мүн Урмашуулгын дипломууд – Бэлиг Раднаев, Арюна Эрдынеева, Буряадай багшанарай колледж
Ехэ наһатанай дунда:
1-дэхи һуури – Елена Гончиковна Цыбигжапова, Түнхэнэй Хужар һуурин
2-дохи һуури – Валерия Токтохоевна Ширапова, Тарбагатайн Дээдэ-Саянта һуурин
3-дахи һуури – Сержуня Дамбаевна Будажапова, Бэшүүрэй Шэбэртэ һуурин
Урмашуулгын диплом – Сэбэгма Пунсоковна Доржиева, Яруунын Эгэтын-Адаг һуурин.
УРАН ҺАЙХАНАЙ ЮРТЭМСЭ
5-8-дахи ангинуудай һурагшадай дунда
1-дэхи һуури – Адиса Цыренова, Мухар-Шэбэрэй Хүсөөтэ
2-дохи һуури – Айлана Цыренова, Загарайн Асагад
3-дахи һуури – Дари Буянтуева, Хориин Аалан.
9-11-дэхи ангинуудай һурагшадай дунда
2-дохи һуури – Аюна Болотова, Яруунын Эгэтын-Адаг
3-дахи һуури – Айлана Будаева, Яруунын Мужыха.
Оюутадай дунда
Урмашуулгын диплом – Дарицо Жамбалова, Буряадай Ехэ һургуули
Ехэ наһатанай дунда
1-дэхи һуури – Цырендулма Жанаевна Цыренова, Ярууна
2-дохи һуури – Цырендолгор Бадмаевна Бадмацыренова, Буряадай үндэһэтэнэй 1 дүгээр лицей-интернат
3-дахи һуури – Цырендулма Дашинимаевна Чимитова, Яруунын Үльдэргэ.
«СЭТГҮҮЛШЭН» гэһэн сэдэбээр мүрысэгшэдэй дунда
1-дэхи һуури – Сарюна Дашиева, Хэжэнгын Х. Намсараевай нэрэмжэтэ дунда һургуули
2-дохи һуури – Алтана Раднаева, Хориин Аалан
3-дахи һуури – Катя Борисова, Норбоева Алина, Жалсан Цыренжапов, Буряадай үндэһэтэнэй 1 дүгээр лицей-интернат.
«ЗҮЖЭГ» гэһэн сэдэбээр мүрысэгшэдэй дунда
9-11-дэхи ангинуудай һурагшадай дунда
2-дохи һуури – Алексей Кириллов, Яруунын Мужыха
3-дахи һуури – Айлана Будаева, Түнхэнэй Хужар.
Ехэ наһатанай дунда
1-дэхи һуури – Оюна Цыбиковна Дондокова, Загарайн Асагад
2-дохи һуури – Оюна Жимбеевна Раднаева, Хориин Аалан
3-дахи һуури – Соелма Батуевна Ешиева, Бэшүүрэй Шэбэртэ.
«УРАН ЗУРААША» гэһэн сэдэбээр мүрысэгшэдэй дунда
5-8-дахи ангинуудай дунда
1-дэхи һуури – Адиса Доржиева, Улаан-Үдын 35 дугаар дунда һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Д-Х. Д. Цынгеева
2-дохи һуури – Бэлигма Бадмаева, Буряадай үндэһэтэнэй 1 дүгээр лицей-интернат, хүтэлбэрилэгшэнь Ц. В. Лубсанова
3-дахи һуури – Аяна Гергенова, Улаан-Үдын 27 дугаар һургуули, хүтэлбэ- рилэгшэнь Ж. Д. Дамбаева
Урмашуулгын дипломууд – Адиса Тумурова, Үбэр Байгалай хизаарай Агын тойрогой Агын 1 дүгээр дунда һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Б. Д. Тумурова; Цыренжапова Номина, Яруунын Эгэтын-Адагай дунда һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь Б. Ц. Ламажапова; Сэлмэг Жамбалова, Буряадай үндэһэтэнэй 1 дүгээр лицей-интернат, хүтэлбэрилэгшэнь Э. Н. Сандитова.
9-11-дэхи ангинуудай һурагшадай дунда
1-дэхи һуури – Аяна Тыпшеева, Буряадай үндэһэтэнэй 1 дүгээр лицей-интернат, хүтэлбэрилэгшэнь С. Г. Будаин
2-дохи һуури – Алина Шагдарова, Яруунын Иисэнгэ, хүтэлбэрилэгшэнь А. Х. Шойндонова
3-дахи һуури – Эржена Сандакдоржиева, Яруунын Мужыха, хүтэлбэрилэгшэнь Д. С. Ганжурова
Урмашуулгын дипломууд – Намжилма Цыдыпова, Хэжэнгэ, хүтэлбэрилэгшэнь Д.А. Будаева; Адиса Цыренова, Яруунын Эгэтын-Адаг, хүтэлбэрилэгшэнь Б. Ц. Ламажапова.
Оюутадай дунда
2-дохи һуури – Анастасия Цыденова, Буряадай багшанарай колледж, хүтэлбэрилэгшэнь Б. Б. Лхасаранова
3-дахи һуури – Юлия Бубнова, Эрхүү можын Боохоной Д. Банзаровай нэрэмжэтэ дунда мэргэжэлэй багшанарай һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь В. П. Урбанова
Урмашуулгын дипломууд – Анастасия Имекова, Эрхүү можын Боохоной Д. Банзаровай нэрэмжэтэ дунда мэргэжэлэй багшанарай һургуули, хүтэлбэрилэгшэнь В. П. Урбанова; Марина Куржумова, Буряадай багшанарай колледж, хүтэлбэрилэгшэнь Н. Б. Дондокова
Ехэ наһатанай дунда
1-дэхи һуури – Димит-Ханда Доржиевна Цынгеева, Улаан-Үдын 35 дугаар дунда һургуули
2-дохи һуури – Баирма Цыденешеевна Ламажапова, Яруунын Эгэтын-Адагай дунда һургуулиин багша.
Илагшадта, мүн бүгэдэндэ баяр хүргөөд, түрэл хэлэеэ, үндэһэн зохёолоо, уран бэлигээ үшөөл дээшэнь үргэжэ ябахынь хүсэе. Энэ удха ехэтэй наадан-урилдаан буряад уран зохёолой хүгжэлтэдэ хубитаяа оруулна гэжэ тэмдэглэгдээ һэн. Тиимэһээ иигээд лэ дүүрэшэнгүй, саашанхи хуби заяан тухайнь тусхай хөөрэлдөөнүүд боложо, тиихэдэ ямар янзаар юм бэ, нэгэл аргаар үргэлжэлүүлхэ тухай шиидхэбэри абтаха байха гэжэ найдая.