Сентябриин 9-дэ Буряад Уласай Арадай Хуралай зургаадахи зарлалай һунгалта үнгэрбэ. Парламент 66 һунгамалһаа бүридэдэг: 33 депутат нэгэ мандадтай тойрогуудһаа һунгагдадаг, нүгөө 33-иинь улас түрын намуудай түлөөлэгшэдэй нэрэнүүдээр бүридхэгдэдэг. Явка үндэр бэшэ байжа, 39 процентдэ хүрөө.
Уридшалһан мэдээгээр, “Ниитэ нэгэ Росси” (ЕР) 41,19% абаа, КПРФ – 25,95%, ЛДПР – 11,94%, «ҮНЭН ШУДАРГА РОССИ» (СР) - 9,41%, «НИИГЭМЭЙ ҮНЭН ШУДАРГА ЭБ ХАМТА НАМ» (КПСС) – 4,8%, ГРАЖДАНСКА ПЛАТФОРМО – 2,6 %.
Дуугаа үгэлгын уридшалһан дүнгүүд (нэгэ мандадтай тойрогуудта түрүүлһэн хоёр кандидат):
Тойрог 1. Түнхэн ба Аха аймагууд
Николай Дашеев («ЕР»), Түнхэн аймагай захиргаанай хүтэлбэрилэгшын орлогшо – 49,43%
Вячеслав Цыдендоржиев, соёлой-сүлөө сагай аймагай түбэй захирал – 24,6%
Тойрог 2. Захаамин аймаг
Геннадий Доржиев (ЕР), «СмитИнвест» ООО-гой юрэнхы захирал, Улаан-Үдын горсоведэй һунгамал – 60,02%
Баир Очиров (КПРФ), “Үлэгшэн” сомоной зүблэл түрүүлэгшэ - 24,3%
Тойрог 3. Зэдэ аймаг
Сергей Пашинский (ЕР), «Авто Дом» ООО-гой юрэнхы захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 63,11%
Сергей Федосеев (КПРФ), хүүгэдэй-эдиршүүлэй спортын һургуулиин багша-тренер – 28,81%
Тойрог 4. Сэлэнгэ аймагай нэгэ хуби, тэрэ тоодо Гусиноозёрск хото
Светлана Будаева (ЕР), Арадай Хуралай ниигэмэй бодолгын хорооной түрүүлэгшын орлогшо – 65,02%
Денис Мордвин (КПРФ), ООО «Медиа Сервис» юрэнхы захирал - 24,84%
Тойрог 5. Сэлэнгэ ба Хяагта аймагуудай хубинууд
Дашинимаев Солбон (ЕР), ООО «ДЕЛЬТА» захирал - 68,13%
Алексей Гонтов (ЛДПР), Гусиноозерскын ГРЭС-эй зайн галай слесарь – 13,04%
Тойрог 6. Хяагта аймагай нэгэ хуби
Цыремпилов Валерий (ЕР), пенсионер, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 42,37%
Вамбуев Чингис (СР). АО “Үбэр Байгалай түмэр хүдэриин үйлэдбэри” аюулгүйн ба экологиин таһагай дарга – 33,1%
Тойрог 7. Кабанскын аймагай нэгэ хуби
Дмитрий Швецов (ЕР), Кабанскын аймагай захиргаанай хүтэлбэрилэгшын нэгэдэхи орлогшо – 37,18%
Александр Никонов (КПРФ), ООО «Рубин» юрэнхы захирал - 29,94%
Тойрог 8. Кабанскын аймагай нэгэ хуби
Лилия Деева (ЕР), ОАО «Сэлэнгын целлюлозно-картонно комбинат» юрэнхы захирал - 70,26%
Кочнев Валерий (ЛДПР), Сэлэнгын хүүгэдэй-эдиршүүлэй һургуулиин тренер-багша – 11,79%
Тойрог 9. Ивалгын аймагай нэгэ хуби
Цыденов Александр, пенсионер, Россиин МВД-гэй хүтэлбэриин академи 2000 ондо дүүргэһэн – 39,85%
Александр Красовский (ЕР), ООО «ТрансУголь» юрэнхы захирал - 37,68%
Тойрог 10. Тарбагатай ба Загарай аймагай нэгэ хуби
Анатолий Кушнарёв (ЕР), Арадай Хуралай эдэй засагай, ашагта малтамалай ба тойронхи оршоной талаар хорооной түрүүлэгшэ – 53,01%
Елена Мясникова (КПРФ), Тарбагатай аймагай “Шалута” сомоной засаг дарга – 22,09%
Тойрог 11. Мухар-Шэбэр аймаг
Пётр Носков (ЕР), Буряад Уласай толгойлогшын зүблэгшэ – 36,88%
Зондуев Баир, ООО «Универсалэнергострой», захирал, Мухар-Шэбэр аймагай һунгамалнуудай зүблэлэй гэшүүн – 36,7%
Тойрог 12. Бэшүүр аймаг
Савельев Александр (ЕР), ООО «Бэшүүрэй маслозавод» юрэнхы захирал - 62,09%
Гасанова Ольга (КПРФ), Бэшүүрэй 4-дэхи дунда һургуулиин эхин шатын ангиин багша – 21,18%
Тойрог 13. Улаан-Үдэ хотын Октябрьска дүүрэгэй нэгэ хуби (тэрэ тоодо Сосновый Бор ба Звёздный тосхонууд)
Лариса Крутиян (ЕР), ООО «Бурятмяспром» гүйсэдхэхы захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 40,59%
Ихиритов Алексей (КПРФ), ООО «Спецавтотехника» үйлэдбэриин-техникын таһагай даргын орлогшо - 26,22%
Тойрог 14. Октябрьска дүүрэгэй нэгэ хуби
Цыренов Баир (КПРФ), ОАО «Росичъ» түмэр харгын участогай мастер, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 37,46%
Сергей Бужинаев (ЕР), ООО «Ильинская слобода» юрэнхы захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 36,16%
Тойрог 15. Октябрьска дүүрэгэй нэгэ хуби
Матвей Баданов (ЕР), ООО «БИН» захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 51,15%
Красовский Леонтий (КПРФ), Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал Игорь Михайловай туһалагша – 22,01%
Тойрог 16. Октябрьска дүүрэгэй нэгэ хуби (район парка «Юбилейный» и проспекта Строителей)
Татьяна Мантатова (ЕР), ООО «Телерадиокомпани «Ариг Ус» юрэнхы захирал - 53,89%
Гомбоева Оюна (КПРФ), Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал Игорь Михайловай туһалагша – 33,37%
Тойрог 17. Октябрьска дүүрэгэй нэгэ хуби
Вахрамеев Иннокентий (КПРФ), ООО «ТЕХСЕРВИС» барилгын талаар ахалагша инженер - 47,04%
Барданов Александр (ЕР), ООО «Байкал Далай» хүтэлбэрилэгшэ, Улаан-Үдын горсоведэй һунгамал – 32,37%
Тойрог 18. Советскэ дүүрэгэй нэгэ хуби
Андреян Зыбынов (ЕР), ООО «ТАН» ударидаха зүблэлэй түрүүлэгшэ, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 46,67%
Багадаев Алексей (КПРФ), олзын хэрэг эрхилэгшэ – 33,72%
Тойрог 19 (Ивалга аймагай улус Хойто Бэе ба Улаан-Үдэ хотын Советскэ дүүрэгэй нэгэ хуби – Тулунжа, Солдатский, Аэропорт, Заречный тосхонууд)
Игорь Бобков (ЕР), ЗАО «Автобаза Бурятводмелиорация» юрэнхы захирал – 43,79%
Иринчей Матханов (СР), ООО “Байкал-Плаза” юрэнхы захиралай зүблэгшэ – 26,88%
Тойрог 20. Советскэ дүүрэгэй нэгэ хуби (хотын түб, тэрэ тоодо Виадук, мүн баһа Стеклозавод, Вагжанова, Дивизионная тосхонууд)
Степанов Михаил (ЕР), ООО «Бурятпромресурс» юрэнхы захирал, Улаан-Үдын горсоведэй һунгамал – 39,44%
Айдаев Геннадий, пенсионер, Улаан-Үдэ хотын мэр байһан – 27,98%
Тойрог 21. Железнодорожно дүүрэгэй нэгэ хуби (тэрэ тоодо Шишковко ба Лысая гора)
Намсараев Намсарай, «Тивиком» телекомпаниин сурбалжалагша - 28,5%
Сергей Дроздов (ЕР), Арадай Хуралай бюджедэй, татабариин ба сангай хорооной түрүүлэгшын орлогшо – 23,92%
Тойрог 22. Железнодорожно дүүрэгэй нэгэ хуби
Цыренова Екатерина (КПРФ), пенсионер, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 40,31%
Ирильдеев Вячеслав (ЕР), Арадай Хуралай түрүүлэгшын орлогшо – 37,84%
Тойрог 23. Железнодорожно дүүрэгэй нэгэ хуби (тэрэ тоодо Аршаан ба Орешково)
Цыбиков Батор (ЕР), Эдэй засагай ба эрхын дээдэ һургуулиин хуули зүйн факультедэй кафедра даагшын уялга дүүргэгшэ, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 47,63%
Малышенко Виктор (КПРФ), Арадай Хуралай гүрэнэй байгуулалтын, нютагай өөһэдын хүтэлбэриин, хуулиин ба гүрэнэй албанай хорооной түрүүлэгшын орлогшо – 34,43%
Тойрог 24. Железнодорожно дүүрэгэй нэгэ хуби (Зелёный, Загорск ба Дээдэ Онгостой)
Михаил Гергенов (ЕР), ООО «СЕМЬЯ+» юрэнхы захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 66,49%
Беспалов Дмитрий (СР), ООО «Энком» хүгжэлтын таһагай дарга, Улаан-Үдын горсоведэй һунгамал – 14,35%
Тойрог 25. Железнодорожно дүүрэгэй нэгэ хуби (Восточный тосхон)
Игорь Марковец (ЕР), 18 дугаар “Алтан луу” спортын һургуулиин захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 54,31%
Ткачев Василий (КПРФ), пенсионер – 23,05%
Тойрог 26. Загарай аймагай нэгэ хуби
Ячменёв Виктор (СР), ООО «Пилосервис» захирал - 45,94%
Стопичев Александр (ЕР), Арадай Хуралай ниигэмэй бодолгын хорооной түрүүлэгшэ – 38,52%
Тойрог 27. Прибайкалиин аймагай нэгэ хуби
Дружинин Дмитрий, “Улаан-Үдын элшэ хүсэнэй нэгэдэл” – ПАО «ТГК-14» һалбариин захирал - 36,56%
Мезенин Сергей (ЕР), Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 37,04%
Тойрог 28. Хори, Хэжэнгэ ба Загарай айма- гуудай нэгэ хуби
Баир Жамбалов (ЕР), Буряад Уласай Толгойлогшын захиргаанай хүтэлбэрилэгшын орлогшо – нютаг дэбисхэрэй хүгжэлтын хорооной түрүүлэгшэ – 79,04%
Геннадий Машанов (КПРФ), пенсионер, Хори аймагай һунгамалнуудай зүблэлэй гэшүүн – 13,65%
Тойрог 29. Ярууна ба Хэжэнгэ аймагуудай нэгэ хуби
Доржиев Цырен-Даши (ЕР), Арадай Хуралай түрүүлэгшэ – 45,29%
Гуробазаров Баян, Арадай Хуралай эдэй засагай, ашагта малтамалай ба тойронхи оршоной талаар хорооной түрүүлэгшын орлогшо – 40,91%
Тойрог 30. Баргажан аймаг
Игорь Зубарев (ЕР), ПАО «МРСК Сибири» - «Бурятэнерго» таһагай ударидаха албанай үйлшэлгэ бэелүүлхэ ба хүгжөөхэ талаар захиралай орлогшо, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 49,54%
Гармаева Светлана (СР), ООО Аптека «РИТМ» - 42,75%
Тойрог 31. Баунт ба Хурамхаан аймагууд
Гармаев Баир (СР), Арадай Хуралай газарай, хүдөө ажахын ба хэрэглэгшэдэй дэлгүүрэй талаар хорооной түрүүлэгшын орлогшо – 44,77%
Хурхесов Андрей (КПРФ), ООО «Сигнал+» юрэнхы захирал - 33,48%
Тойрог 32. Муя ба Хойто-Байгалай аймагууд
Лудупова Евгения (ЕР), Семашкын нэрэмжэтэ уласай клиникын эмнэлгын юрэнхы врач – 46,75%
Егоров Иннокентий, пенсионер, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 26,31%
Тойрог 33. Северобайкальск хото
Бухольцева Оксана (СР), 11-дэхи дунда һургуулиин захирал, Арадай Хуралай табадахи зарлалай һунгамал – 44,1%
Дамбаев Виталий (КПРФ), үнэтэ түмэр хадагалха талаар захиралай орлогшо
ООО «Артель Старателей «Сининда-1» - 25,2%